Jak wybrać odpowiedniego opiekunkę? - firma ,,Pomoc dla Seniora''

 

 

Wiele rodzin obawia się zostawienia swoich bliskich pod opieką obcych osób. Takie sytuacje są jak najbardziej zrozumiałe. Ludzie potrzebujący wsparcia drugiej osoby, często stają się uzależnieni od swoich opiekunów ze względu na swoją trudną sytuację zdrowotną... Opieka nad osobą starszą jest również jedną z najbardziej odpowiedzialnych prac, dlatego nie każdy będzie w stanie poradzić sobie ze stresem związanym z tym stanowiskiem. Jak uniknąć podjęcia złej decyzji? Najbezpieczniejszym wyborem w takim przypadku jest skorzystanie z usług firmy, która ma doświadczenie w zajmowaniu się seniorami. Jeżeli szukacie kompetentnej opiekunki w Rumi, warto zwrócić się do nas. Pomoc dla seniora to firma, która zadba zarówno o Ciebie, jak i o twoich bliskich. Opiekunowie osób starszych w Rumi  to dobrze wykwalifikowany zespół, który rozumie potrzeby seniorów i darzy ich ogromną empatią. Warto także wspomnieć, że Pomoc dla seniora to firma działająca nie tylko na terenie Rumi, ale również w takich miejscach jak: Sopot, Gdynia czy gmina Kosakowo. Więcej informacji znajdziecie na stronach naszej oferty i cennika.

III. Opiekun osób starszych Rumia- przydatne umiejętności:

 

  • Dobra kondycja i siła fizyczna

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotne w pracy opiekuna osób starszych  jest posiadanie odpowiedniej siły fizycznej. W niektórych przypadkach podopieczni, a już w szczególności ci niepełnosprawni ruchowo, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach takich jak: wstawanie, chodzenie, a także siadanie czy mycie się. Jednak brak odpowiedniej sprawności fizycznej w dzisiejszych czasach nie stanowi, aż tak dużego problemu. Przydatne w tych warunkach może okazać się poznanie technik transferu seniorów. Istnieje również mnóstwo różnego rodzaju sprzętów (krzesła toaletowe, śliskie maty, podnośniki kąpielowe), które powstały, aby wesprzeć opiekuna w jego obowiązkach. Podczas procesu rekrutacji warto zapytać pracodawcę o to, jakie pomoce można znaleźć w domu podopiecznego. Odpowiednia komunikacja na tym etapie jest bardzo znacząca zarówno dla przyszłego pracownika, jak i seniora.

 

  • Prawo jazdy 

Do zadań opiekunek w Rumi często należy robienie zakupów  oraz odbiór zaleconych przez lekarza  leków.  Posiadanie prawa jazdy nie jest wymogiem, jednak w znacznym  wpływa na komfort pracy. Umiejętność prowadzenia samochodu przydaje się również  podczas konieczności asystowania seniorowi w trakcie wizyt lekarskich oraz w sytuacjach, w których życie seniora jest zagrożone. 

  • Umiejętność gotowania

Warto, aby  opiekun osoby starszej posiadał przynajmniej  podstawową wiedzę na temat przygotowania posiłków. Dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie seniora, dlatego ważne jest, aby była ona zbilansowana.  Jedzenie powinno być lekkie i  zawierać jak najwięcej składników odżywczych. Istotnym aspektem są również stałe pory podawania posiłków. 

  • Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Opiekując się osobami starszymi, zawsze należy być przygotowanym na nagłe sytuacje i zdarzenia, wymagające udzielenia    pierwszej pomocy. Bez tych kompetencji praca opiekuna  kompletnie nie miałaby sensu. 

  • Podstawowa wiedza na temat oceny stanu zdrowia 

Kompetentny opiekun powinien wiedzieć jak poprawnie zmierzyć ciśnienie krwi czy temperaturę ciała. Pomiary powinny być wykonywane regularnie i w stałych odstępach czasu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi być w stanie dostrzec nagłe zmiany w zachowaniu podopiecznego oraz potrafić w porę na nie zareagować.  

Opiekun osób starszych Rumia - Jakie wymagania trzeba spełnić,  aby  pracować w zawodzie?

opieka nad seniorami

I. Wykształcenie

 

W teorii, żeby zostać opiekunem osoby starszej w Rumi, nie jest wymagany żaden kurs ani specjalistyczne wykształcenie. W praktyce jednak większość ogłoszeń wymusza posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy na temat pracy z seniorami. Aby ją zdobyć, warto skorzystać z realizowanych przez nas warsztatów i szkoleń. Gdzie uzyskać możecie Państwo praktyczną wiedzę, podpartą doświadczeniem w pracy z osobami starszymi.

 

Wśród zleceń mogą znaleźć się również nieco bardziej wymagające przypadki — pacjenci z cięższymi chorobami. Do opieki nad nimi najlepiej sprawdzą się osoby z medycznym wykształceniem: pielęgniarki, ratownicy czy wykwalifikowani opiekunowie medyczni.

 

II. Doświadczenie

 

Doświadczenie w tym zawodzie ma zdecydowanie większą wartość niż samo wykształcenie. Osoby z dłuższym stażem pracy są częściej doceniane i mają szansę na wyższe zarobki. Oprócz zwykłej pracy przy opiekowaniu się osobami starszymi, do doświadczenia możemy wliczyć  również okresy zajmowania się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wiedza zdobyta w tym czasie jest równie wartościowa.  

Nawiązywanie relacji z seniorami nie należy do najłatwiejszych zadań. Grupa ta  często bywa nieufnie nastawiona do obcych. Z tego względu opiekun osób starszych powinien wyróżniać się komunikatywnością i swego rodzaju upartością. Choroby w znacznym stopniu potrafią utrudnić życie człowieka, a także pozostawić dość duży ślad na jego psychice. Starsi nie są wyjątkami. Oni również potrzebują kogoś, kto będzie dla nich wsparciem w trudnych chwilach i pozwoli na chwilę o nich zapomnieć. Zrobi wszystko, aby poprawić im humor oraz sprawić, żeby ograniczenia zdrowotne i wiekowe momentalnie straciły znaczenie. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wspomniana  wyżej  osoba miała optymistyczne podejście do życia. Nieco mniej znaczącą zaletą w zawodzie opiekunki jest kreatywność. Ta cecha szczególnie sprawdzi przy planowaniu codziennych aktywności seniora oraz przy przekonywania do próbowania nowych rzeczy. Opiekun osób starszych powinien być asertywny i konsekwentny w swoich działaniach, aby podopieczny nie mógł podważyć jego autorytetu. Jest to szczególnie znaczące w sytuacjach, gdy senior próbuje wymigać się od wzięcia leków lub udziału w codziennych zajęciach.

Opiekun osób starszych
Opiekun osób starszych Rumia
16 października 2022

Jak zadbać o seniorów?  -  obowiązki jako opiekun osób starszych Rumia

Opiekun osób starszych Rumia - jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat?

 

 

Praca opiekuna osób starszych to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego osoba rozważająca  podjęcie się go powinna posiadać kilka kluczowych cech.

 

Najważniejszymi z nich są empatia oraz  cierpliwość. Zdarza się, że  seniorzy mają trudności z utrzymaniem  kontaktów międzyludzkich,  i  często bywają  nieprzyjemni oraz  opryskliwi. W skrajnych przypadkach choroby wieku starczego powodują nawet, że stają się agresywni. Co stanowi  idealny przykład, że nie zawsze mają wpływ na swoje zachowanie. Prawidłowym odruchem opiekunki w takiej sytuacji jest nieuleganie emocjom i wykazanie zrozumienia. Opiekowanie się osobą w starszym wieku często wiąże się z takim czynnościami jak podawanie leków o jasno ustalonych porach. Pominięcie którejś z dawek lekarstwa może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, osoby pracujące w tym zawodzie powinno cechować zorganizowanie i oddanie swoim obowiązkom. Znakiem rozpoznawczym idealnego pracownika jest również jego pracowitość. Grafik osoby zajmującej się seniorami  bywa napięty. Opiekun nie zawsze odpowiada jedynie za swojego podopiecznego, czasami również zajmuje się utrzymaniem porządku w jego domu. Oprócz typowych obowiązków trzeba być również gotowym na nagłe sytuacje, gdy senior będzie potrzebował naszej pomocy. Codzienne zadania na  stanowisku opiekunki osób starszych w Rumia  często bywają powtarzalne. Aby uniknąć wypalenia zawodowego, kandydat powinien lubić monotonię i dobrze się w niej odnajdywać.

Opiekunka  to jeden z zawodów, które znajdują się liście tych z przyszłością. Co dokładnie należy do obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku? Przeczytaj  poniższy artykuł, w którym   dzielimy się  praktyczną wiedzą na temat pracy  opiekuna osób starszych w Rumi.

 

 

 Kim jest opiekun osób starszych? 

 

 

Praca opiekuna osób starszych w Rumi nie polega jedynie na opiece nad seniorami i przygotowywaniu im posiłków, ale również na dotrzymywaniu im towarzystwa oraz organizacji czasu wolnego. Zakres obowiązków  w dużym stopniu zależy od miejsca podjęcia pracy i stanu zdrowia podopiecznego. Inne zadania będzie wykonywać pracownik zatrudniony w domu opieki, a zupełnie różne pracujący w hospicjum czy w prywatnym mieszkaniu. Na pierwszy rzut oka praca ta wydaje się łatwym i nieskomplikowanym zajęciem, jednak to tylko pozory. Seniorzy to wymagający podopieczni, wielu z nich choruje przewlekle, dlatego zdarza się, że muszą oni pozostawać pod stałą opieką, czasami także w godzinach nocnych. Opiekun osób starszych Rumia  to osoba  przygotowana na różne, często trudne sytuacje, co sprawia, że nie każdy będzie się w stanie odnaleźć w tym zawodzie.

Pomoc dla seniora

Pomoc dla seniora Gdynia

  O nas 

Firma " Pomoc dla Seniora " powstała, by wspierać osoby starsze, schorowane i samotne oraz ich rodziny w zaspakajaniu codziennych istotnych potrzeb.  Nasze usługi cechuje wysoka jakość. Na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie i uśmiech klienta.  Przede wszystkim uważnie słuchamy i nie bagatelizujemy problemów czy oczekiwań seniorów. 

  Gdzie działamy  

  Kontakt z nami  

" Pomoc dla Seniora " Kamila Orzechowska-Wrzosek

numer telefonu  +48 530 000 356

adres email   pomocdlaseniora.gdynia@gmail.com