Kim jest asystent osoby starszej?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę ?

Bardzo istotną rzeczą, jak nie najważniejszą jest zgodność charakterów opiekunka i seniora Obie strony powinny mieć zbliżone  temperamenty, aby  szybko zawiązała się między nimi nić porozumienia. Kluczowymi cechami idealnego opiekuna powinna być empatia i wyrozumiałość, które  szczególnie przydadzą się podczas   oswajania seniora z nową sytuacją.  Aby zweryfikować osobowość opiekuna, warto podczas rozmowy o pracę,  poprosić go o  pokazanie referencji.

W trudniejszych  przypadkach, wymagających pomocy wykwalifikowanej osoby najlepszym wyborem okaże się usługa pielęgniarska. Pielęgniarki odwiedzają swoich podopiecznych w dogodnych dla nich porach, aby odpowiednio zadbać o zdrowie seniorów. Podają m.in zalecone przez lekarzy zastrzyki i kroplówki oraz  wykonują badania laboratoryjne, a także  wspierają i  instruują rodziny chorych  jak odpowiednio się nimi zajmować. 

Wsparcie pielęgniarskie często przyjmuje formę regularnych wizyt, ponieważ wielu pacjentów ze względu na swój stan, wymaga systematycznego wsparcia medycznego. Do zadań pielęgniarza nie należy pomoc  w  zakresie  obowiązków domowych.  Z tego względu, warto zapewnić seniorowi dodatkowe wsparcie w postaci opiekuna lub asystenta osoby starszej.

pielęgniarka

Co należy do obowiązków opiekunki osób  starszych?

opiekunka osób starszych

Opiekunka często wykonuje obowiązki asystenta osoby starszej, ale oprócz tego również troszczy się o zdrowie oraz  samopoczucie podopiecznego. Dba o higienę  seniora i o to, aby systematycznie brał leki. Wykonuje proste zastrzyki, a także zajmuje się  planowaniem jego codziennych aktywności.  Opiekunka osoby starszej  potrafi również ocenić stan zdrowia podopiecznego poprzez pomiary temperatury oraz ciśnienia krwi. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku nie musi posiadać  medycznego wykształcenia, jednak powinien mieć podstawową wiedzę na temat zajmowania się osobami starszymi. Opiekun medyczny idealnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy wymagana jest opieka 24h na dobę. 

Kiedy potrzebna będzie pomoc pielęgniarki ?

 Ta forma wsparcia skierowana jest najczęściej do osób  samodzielnych, często niepełnosprawnych ruchowo, które nie wymagają specjalistycznej opieki, a jedynie niewielkiej pomocy przy  codziennych  obowiązkach. Do  zadań  asystenta osoby starszej należą  takie czynności jak:  

 

  • sprzątanie domu seniora,

  • robienie zakupów  dostarczanie ich do klienta,

  • przygotowywanie posiłków,

  • asystowanie w trakcie wizyt lekarskich lub innych wydarzeń.

 

Asystent osoby starszej nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia ani mieć ukończonych szkoleń,  ani kursów przygotowujących do tego zawodu.  Większe znaczenie ma nabyte przez niego doświadczenie  oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z osobami starszymi.  Asystent osoby starszej   często jest wynajmowany na  godziny oraz do wypełnienia  konkretnych zadań. 

Asystent osoby osoby starszej
Asystent osoby starszej
27 października 2022

Opiekunka, pielęgniarka czy asystent osoby starszej - co wybrać?

Gdy bliska osoba potrzebuje naszej pomocy, gotowi jesteśmy dać jej gwiazdkę z nieba. Nie zawsze, jednak nasze możliwości nam na to pozwalają. Podobnie jest w przypadku opieki nad osobami starszymi, która nie należy do najłatwiejszych obowiązków i często wymaga ogromnego poświęcenia. W takich sytuacjach powinniśmy poszukać profesjonalnego wsparcia. Wybór  osoby do tego zadania na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, ponieważ każdy przypadek jest inny. Jeden senior oczekuje niewielkiej pomocy z obowiązkami domowymi, takimi jak sprzątanie lub zakupy( i tu najlepiej sprawdzi się asystent osoby starszej), drugi  zaś wymaga pełnej opieki 24 godziny na dobę oraz wsparcia osoby z medycznym doświadczeniem. Na co, więc powinniśmy zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej osoby?  

 

Aby dokonać dobrej decyzji należy przede wszystkim zapoznać się różnymi  formami opieki, jakie dane  podmioty oferują i  wybrać z nich tą, która  najbardziej pasuje do  potrzeb podopiecznego oraz stanu w jakim się znajduje.

 

Pomoc dla seniora

Pomoc dla seniora - Opieka nad osobą starszą

  O nas 

Firma "Pomoc dla Seniora" powstała, by wspierać osoby starsze, schorowane i samotne oraz ich rodziny w zaspakajaniu codziennych istotnych potrzeb.  Nasze usługi cechuje wysoka jakość. Na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie i uśmiech klienta.  Przede wszystkim uważnie słuchamy i nie bagatelizujemy problemów czy oczekiwań seniorów. 

  Gdzie działamy  

  Kontakt z nami  

" Pomoc dla Seniora " Kamila Orzechowska-Wrzosek

 

numer telefonu  +48 530 000 356

 

adres email   pomocdlaseniora.gdynia@gmail.com