Starsze małżeństwo

 

Amerykański gerontolog, Clarka Tibbitts wyróżnił  10 podstawowych potrzeb psychospołecznych osób starszych:

 

 

  1. Potrzeba autoekspresji — tak jak w przypadku potrzeby samorealizacji - istotne jest, aby senior miał zapewnioną przestrzeń do rozwijania i wyrażania się przez swoje hobby.
  2. Potrzeba uznania za część społeczności — Seniorzy pragną mieć realny wpływ na swoje otoczenie. Chcą być aktywnymi członkami społeczeństwa i nawiązywać kontakty z ludźmi w różnym wieku.

  3. Potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań  - Osoby  starsze jak my wszyscy  mogą i  przede wszystkich chcą pomagać.  

  4.  Potrzeba uznania jako jednostki — Nikt nie chciałby być jedynie określany przez grupę wiekową, do jakiej należy. W ich przypadku jest podobnie. Pragną być postrzegani jako indywidualne jednostki i oceniani na podstawie swojej osobowości, a nie ze względu na rzeczy, na które nie mają wpływu.

  5. Potrzeba duchowej satysfakcji — Osobom w tym przedziale wiekowym bardzo często towarzyszą myśli, na temat tego, co stanie się z nimi po śmierci. Z tego względu właśnie więcej czasu przeznaczają na swój rozwój duchowy, który wraz z upływem lat, staje się dla nich jeszcze ważniejszy.

  6. Potrzeba ustalonego trybu życia i utrzymywania stosunków z rodziną  Chcą być zapraszani na uroczystości rodzinne, obchodzić wspólnie święta. Dla takich osób rodzinna jest najwyższą wartością.

  7. Potrzeba dostępu do opieki zdrowotnej —Seniorzy obawiają się, że nikt nie udzieli im pomocy, gdy będą tego wymagać. Potrzebują zapewnienia, że mogą liczyć na opiekę zdrowotną   zarówno w domu jak i w ośrodkach zdrowia. Pragną mieć w swoim otoczeniu kogoś, kto zadba o ich zdrowie.

  8. Potrzeba wypełnienia, zapełnienia nadmiaru czasu wolnego — Wielu z nich znajduje się już w wieku emerytalnych, co sprawia, że nie muszą chodzić do pracy oraz mają więcej czasu dla siebie. Często jednak nie wiedzą co zrobić z tymi zaoszczędzonymi godzinami. 

  9. Potrzeba utrzymania normalnych stosunków towarzyskich — Osoby starsze to wbrew pozorom bardzo otwarta grupa osób, lubiąca spotkania towarzyskie, w szczególności w gronie najbliższych.

  10. Potrzeba odpowiedniej stymulacji psychicznej i umysłowej  Z perspektywy opiekuna  musimy zadbać, o to, aby przedmioty i sprzęty, których używają nasi podopieczni, były odpowiednio dopasowane do ich wieku i potrzeb. 

Dlaczego tak istotne jest zadbanie o potrzeby seniorów?  

 

Wiele osób starszych ma problem z pogodzeniem się z procesem starzenia i często również ze swoją sytuacją zdrowotną. Zmianami następującymi w ciele i w umyśle. Czują się osamotnieni i sfrustrowani. Istotne jest, aby seniorzy w tym momencie życia mieli w kimś oparcie. W kimś, kto w trudnej sytuacji wykaże się zrozumieniem i pomoże zapewnić im odpowiednie wsparcie. Wesprze w zaspokojeniu potrzeb lub chociaż przypomni o ich istnieniu. Niestety potrzeby osób starszych są często lekceważone zarówno przez rodzinę, jak i opiekunów. Co może być okrutne w skutkach. Zignorowanie ich potrzeb może doprowadzić do wystąpienia u nich chorób psychicznych takich jak nerwica czy depresja. Dbanie o potrzeby seniorów ma również szereg pozytywnych skutków. Nie tylko dobrze wpływa na ich samopoczucie, ale również na zdrowie.

 

.  

Inne potrzeby osób starszych:

Potrzeby fizjologiczne 

 

W ich skład wchodzą takie potrzeby jak m.in. pragnienie, higiena oraz wydalanie czy potrzeba ciepła. Zdrowy i w pełni sprawny senior w łatwy sposób jest w stanie je zaspokoić. Dla wielu jednak konieczne będzie wsparcie drugiej osoby, członka rodziny lub opiekuna. Osoba zajmująca się seniorem może mu pomóc poprzez robienie zakupów, udzielanie oparcia przy przemieszczaniu się czy sprzątanie mieszkania. 

 

Potrzeby bezpieczeństwa 

 

Osoba starsza często odczuwa lęk co do swojego stanu zdrowia. Zaspokojenie tej potrzeby w znacznym stopniu polega na zapewnieniu  jej  psychicznego i fizycznego wsparcia.  Senior  powinien wiedzieć, że ma się do kogo zwrócić, gdy będzie w sytuacji wymagającej  nagłej pomocy. Dobrym rozwiązaniem może się okazać zatrudnienie kogoś do regularnej  opieki nad nim. 

 

Potrzeby przynależności  

 

Dotyczą   potrzeb związanych z innymi ludźmi i relacjami z nimi. Seniorzy pragną otaczać się tymi, którzy akceptują ich takimi, jakimi są. Tę grupę osób często reprezentują bliscy — rodzina i przyjaciele — dlatego istotne jest, aby senior utrzymywał z nimi stały kontakt.

 

  Potrzeby szacunku


 Potrzeby te skupiają się, na tym, jak odbierają nas inni. Chcemy, aby darzyli nas należytym szacunkiem. Osoby starsze także pragną. Nie chcą być dyskryminowani, ze względu na wiek czy swoją sytuację zdrowotną. Pragną dzielić się swoim doświadczeniem życiowym z bliskimi i czuć się potrzebnymi.

 

Potrzeby samorealizacji 

 

W życiu seniorów ważną rolę odgrywa rozwój osobisty i duchowy. Pomimo upływu lat nadal pragną oni poszerzać swoją wiedzę z istotnych dla nich dziedzin oraz realizować swoje cele. W dzisiejszych czasach niejednokrotnie słyszymy, o tym, że senior postanowił odmienić całkowicie swoje życie i rozpoczął nowy kierunek studiów. Warto wspierać bliskich w takich decyzjach i przypominać, że wiek w większości przypadków nie stoi im na przeszkodzie do spełniania marzeń.

  •  

Potrzeby osób starszych - Piramida potrzeb Maslowa

Podstawowe potrzeby osób starszych- Piramida Maslowa

 

Podstawowe potrzeby osób starszych i młodszych zostały określone w piramidzie A. Maslowa. Podzielić je możemy ze względu na hierarchie na potrzeby wyższego rzędu i niższego. Do tych najistotniejszych (potrzeb niższego rzędu) zaliczmy: potrzeby fizjologiczne, potrzeby przynależności oraz potrzeby bezpieczeństwa. Pozostałe takie jak: potrzeba szacunku czy samorealizacji uznawane są za potrzeby wyższego rzędu. Potrzeby niższe odgrywają ogromną rolę w tym, aby organizm seniora funkcjonował prawidłowo, dlatego muszą być zaspokajane w pierwszej kolejności. Zaspokojenie potrzeb wyższych pozytywnie wpływa zaś na zdrowie i samopoczucie seniora.

 

Opiekun i podopieczny
04 listopada 2022

Jakie są potrzeby osób starszych ?

Każdy człowiek zależnie od wieku, pochodzenia oraz poglądów ma inne potrzeby. Potrzeby osób starszych w niewielkim stopniu  różnią się od tego, czego pragną młodzi ludzie. Wraz z wiekiem zmienia się nieco ich forma, a właściwie hierarchia. Zmiana ta często wiąże z przejściem osób starszych na emeryturę. Na tym etapie życia zaspokajanie potrzeb podstawowych staje się dla nich istotniejsze od spełnienia potrzeb wyższego rzędu. Co dokładnie należy do potrzeb seniorów ? Jak możemy pomóc im w ich zaspokojeniu?  Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Pomoc dla seniora logo firmy przedstawiające seniorów i ręce, które mają sygnalizować opiekę nad nimi.

  O nas 

Firma "Pomoc dla Seniora" powstała, by wspierać osoby starsze, schorowane i samotne oraz ich rodziny w zaspakajaniu codziennych istotnych potrzeb.  Nasze usługi cechuje wysoka jakość. Na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie i uśmiech klienta.  Przede wszystkim uważnie słuchamy i nie bagatelizujemy problemów czy oczekiwań seniorów. 

  Gdzie działamy  

  Kontakt z nami  

" Pomoc dla Seniora " Kamila Orzechowska-Wrzosek

 

numer telefonu  +48 530 000 356

 

adres email   pomocdlaseniora.gdynia@gmail.com