Choć w dzisiejszych czasach coraz więcej osób w różnym wieku interesuje się szydełkowaniem, niegdyś to zajęcie było postrzegane jako aktywność jedynie dla osób starszych, w której dobrze odnajdywały się nasze babcie i ciocie. Do dziś wiele z nich czerpie sporą satysfakcję z robótek ręcznych. Jeżeli bliski ci senior nigdy wcześniej nie próbował tej czynności, może idea stworzenia czegoś całkowicie od zera jest stanie go przekonać.
To doskonałe zajęciem, gdy chcemy dać upust naszej kreatywności. Aby bawić się sztuką, nie musimy mieć zbyt dużych umiejętności. Możemy traktować zajęcia plastyczne jak formę relaksu i wraz z seniorem tworzyć obrazy, które nie zawsze będą wyglądać realistycznie. Ich wartość zaś będzie określana przez emocje jakie w trakcie malowania przeżywaliśmy.
Oprócz ćwiczenia ciała trzeba również dbać o własny umysł. Nasze zdolności umysłowe na starość słabną, dlatego istotne jest, aby stale je rozwijać. I w tym pomogą nam różnego rodzaju zabawy oraz gry planszowe (np. szachy, warcaby) lub karciane. Ważne, aby poziom ich trudności był dopasowany do zdolności umysłowych seniora. Jeżeli mamy do czynienia z demencją najlepiej w takim przypadku sprawdzą się łatwe do ułożenia puzzle oraz zabawa w dopasowywanie takich samych obrazków (tzw. memory).
Osoby starsze jak wszyscy chciałyby mieć osobę, z którą mogą od czasu do czasu porozmawiać. Seniorzy to niezwykle otwarta grupa społeczna. Chętnie opowiedzą oni o okresie swojej młodości, a także, gdy ktoś ich o to poprosi, z taką samą przyjemnością podzielą się swoją wiedzą życiową. Wielu z nich stawia rodzinę na pierwszym miejscu. Z tego powodu na pewno spodobałby się im pomysł stworzenia drzewka genologicznego swoich przodków i zagłębienia się w ich przeszłość.
Badania pokazują, że seniorzy pomimo wieku nadal pragną być na bieżąco z nowymi technologiami. Wielu z nich jednak nie wie jak dokładnie zacząć swoją przygodę. W takim przypadku należy zaproponować im pomoc, ponieważ rzadko kiedy sami proszą o pomoc innych. Nauka obsługi komputera czy bardziej zaawansowanej obsługi telefonu w dzisiejszych jest na wagę złota. Wraz z opanowaniem tych umiejętności senior uzyska dostęp do wielu nowych dróg, które na pewno wspomogą jego dalszy rozwój. Warto sprawdzić również okolice, w której mieszka senior, ponieważ można natrafić na wiele ciekawych kursów, niekoniecznie związanych z technologią.
Zaplanowanie czasu wolnego seniorów jest prostsze, niż może się wydawać. Najważniejszym (i zarazem pierwszym) krokiem w realizacji planu powinna być rozmowa z podopiecznym. Poznanie jego przeszłości, dawnych zainteresowań oraz marzeń sprawi, że wybranie odpowiedniej aktywności dla niego nie będzie sprawiać nam najmniejszego problemu. Istotne, aby dane zajęcie sprawiło seniorowi radość, ponieważ pomoże to wzmocnić jego motywację. Do wyboru mamy mnóstwo aktywności (malowanie, joga, dzierganie itp.), które możemy dopasować do charakteru osoby starszej oraz jej zdrowia. Ruch i rozwój umysłowy są szczególnie ważne dla tej grupy wiekowej, ponieważ pomagają im zachować w dobrej kondycji nie tylko ciało, ale też umysł, a także spowalniają rozwój chorób wieku starczego. Gdy chcemy przekonać podopiecznego do zmiany swoich nawyków, my również musimy przyjąć odpowiednie nastawienie Osoba, która zajmuje się seniorem, powinna być w stosunku co do niego wyrozumiała i cierpliwa. Opiekun nie może obrażać się na swojego podopiecznego, gdy ten mu odmówi. Osoba starsza ma prawo mieć słabszy dzień, gorzej się poczuć lub po prostu nie mieć ochoty wykonać jakieś czynności. Naszą rolą w tyn wszystkim jest zapewnienie jej odpowiedniego wsparcia.
Kreatywne zajęcia nie tylko pobudzają prawą półkulę mózgu osoby starszej, ale także pomagają w pierwszym stadium demencji. Pozwalają utrzymać sprawność manualną seniorów i sprawiają, że ci mają szansę wyrażać siebie poprzez sztukę. Są również doskonałymi narzędziami do uwalniania się od stresu.
Dobrym przykładem odpowiednio zbilansowanych aktywności dla seniora jest joga, która ostatnio stała się niezwykle popularna (także wśród seniorów) ze względu na skuteczność w leczeniu dolegliwości bólowych. Doskonale sprawdza się także przy łagodzeniu napięcia w ciele i pomaga w rozluźnieniu. Ogromną zaletą jogi jest fakt, że do jej praktykowania potrzebne są jedynie urządzenie z dostępem do internetu i mata antypoślizgowa. Aby przekonać seniora do tej aktywności, warto zapisać go na zajęcia grupowe. Najlepiej zdecydować się na te, które będą te prowadzone w towarzystwie jego rówieśników.
Kolejną przyjemną aktywnością, na którą można zapisać się wraz z osobą starszą, jest basen. Podczas ćwiczeń w wodzie wszelkie niebezpieczeństwa związane z upadkiem, poślizgnięciem się czy mechanicznym uszkodzeniem ciała są ograniczone do minimum. Woda pomaga uniknąć również zbyt szybkiego przeciążenia ciała i nadciągnięcia mięśni. Trening na basenie reguluje także ciśnienie krwi oraz przyśpiesza przemianę materii. Genialnym pomysłem może się okazać połączenie wyżej wspomnianych aktywności poprzez wybranie Aqua jogi, czyli jogi w wodzie.
Seniorom lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu idealnie sprawdzą się takie aktywności jak: jazda na rowerze, nordic-walking czy choćby zwykły spacer. Szczególnie popularny wśród seniorów jest nordic-walking, czyli tzw. marsz z kijkami. Zaliczamy go do umiarkowanej formy wysiłku, która ma na celu poprawić kondycję i wydolność organizmu seniora. Dodatkowo kijki zapobiegają sytuacjom, w których nasz podopieczny może stracić równowagę i upaść.
Jak powiadał Hipokrates „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Każdy człowiek potrzebuje regularnej aktywności fizycznej, a już w szczególności senior, dla którego siedzący tryb życia może być niebezpieczny (zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia wielu groźnych chorób i dolegliwości takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu). Musi być ona jednak odpowiednio dobrana do jego sytuacji zdrowotnej i związanych z nią potrzeb oraz możliwości. Dlatego przed ostateczną decyzją warto zasięgnąć opinii lekarza, a w niektórych przypadkach wizyta u lekarza jest wręcz koniecznością. Dobrze dobrane zajęcia mogą nie tylko poprawić nastrój seniora, ale również pozytywnie wpłynąć na jego codzienne samopoczucie. Dlatego przed ostateczną decyzją warto zasięgnąć opinii lekarza. Zlekceważenie odpowiednich zaleceń co do typu aktywności może sprawić, że nasz podopieczny zrobi sobie krzywdę. W niektórych sytuacjach może się to również poważnie odbić się na jego zdrowiu.
Opiekowanie się seniorem to nie tylko czynności pielęgnacyjne. Osoba starsza nierzadko również wymaga pomocy przy organizacji codziennych zajęć i aktywności. Niestety bliscy seniorów oraz ich opiekunowie bardzo często zmagają się przepaścią międzypokoleniowa, która sprawia, że to zadanie staje się dla nich trudne do wykonania. Pierwszym krokiem, jaki należy w tym przypadku podjąć, jest zaproponowanie seniorowi rozmowy na temat jego zainteresowań. Pomoże to w dokładnym dobraniu zajęć do preferencji osoby starszej i sprawi, że będzie wykonywała je z przyjemnością.
Opieka nad osobą starszą w Gdyni, Gdańsku, Sopocie,Rumi, Kosakowie
Firma "Pomoc dla Seniora" powstała, by wspierać osoby starsze, schorowane i samotne oraz ich rodziny w zaspakajaniu codziennych istotnych potrzeb. Nasze usługi cechuje wysoka jakość. Na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie i uśmiech klienta. Przede wszystkim uważnie słuchamy i nie bagatelizujemy problemów czy oczekiwań seniorów.